Etapy budowy domu – zobacz, w jaki sposób to wygląda

Etapy budowy domu – zobacz, w jaki sposób to wygląda

14 maja 2021 Wyłącz przez Redakcja

Tak naprawdę jeśli chodzi o budowanie domu, to mówimy tutaj o pewnym procesie, który to jest określany mianem kolejnych etapów. Istnieje pewien ustalony porządek, który to ma miejsce przy stawianiu obiektu, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o jakich można oznajmić i jakie to wynikają w trakcie kładzenia obiektu. Pierwszym etapem jest tutaj tak zwany „stan zerowy”, jaki to nie obejmuje jeszcze samej konstrukcji, a jedynie szereg kroków, jakie trzeba podjąć przed nawiązaniem prac. Powiadając krótko niezbędne jest tu wytyczenie działki pod zabudowę, postawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu oraz wszystkie inne formalności prawne których to należy dopilnować.

Kiedy postawimy ściany fundamentowe i poprowadzimy podziemne instalacje wchodzimy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on prace naziemne, a zatem w głównej mierze stawianie samego budynku. Wtenczas to murujemy wszystkie ściany, tak peryferyjne, jak i wewnętrzne, tworzymy prawdopodobne klatki schodowe, budujemy półpiętra i stropy, otwory okienne oraz drzwiowe, a również kryjemy budynek więźbą dachową, razem z jej pokrywaniem – polecamy pozwolenie na budowę domku letniskowego. Można tu jeszcze wspomnieć o otworach wentylacyjnych i kominowych. Kiedy nasz budynek stoi czeka nas dodatkowy proces, jaki nadal formułujemy mianem „stanu surowego”, choć w wypadku tworzenia całej konstrukcji powiadamy o „stanie surowym otwartym”, natomiast wszelkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Jedynymi zewnętrznymi robotami są tutaj prace tynkarskie, a także wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej i każdych drzwi prowadzących do środka. Budowa domu to tak w istocie także cykl obejmujący prace wewnętrzne. Spostrzegamy poprzez to takie czynności, jak zakładanie wszystkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz budynku, malowanie, sporządzanie wszelkiego rodzaju posadzek, instalowanie przypuszczalnych rozwiązań grzewczych, jak chociażby ogrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a również wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe elementy montażowe. Po przeprowadzeniu tych prac następuje oddanie budynku do użytku, kiedy to mówimy o trzecim etapie, innymi słowy tak nazywanym „stanie pod klucz”.